BASKETBALL

SATURDAY’S S.D. BOYS

Bison 53, Hettinger/Scranton, N.D. 49

Campbell County, Wyo. 71, Rapid City Stevens 64

Chamberlain 46, Bon Homme 44

Chester 67, Elkton-Lake Benton 54

Dell Rapids 72, Milbank 44

Edmunds Central 74, Eureka/Bowdle 41

Gayville-Volin 66, Burke 62

Harrisburg 67, Douglas 35

Langford 71, Great Plains Lutheran 29

Luverne, Minn. 78, Garretson 61

Sioux Falls O’Gorman 55, Huron 36

Tea Area 95, Canton 56

Todd County 68, St. Francis Indian 52

Watertown 62, Sioux Falls Washington 45

Wright, Wyo. 63, Belle Fourche 52

Wyndmere-Lidgerwood, N.D. 61, Wilmot 48

Yankton 62, Aberdeen Central 29

281 Conference Tournament

First Round

Highmore-Harrold 57, Hitchcock-Tulare 22

James Valley Christian 62, Wessington Springs 37

Jones County Tournament

CHAMPIONSHIP: White River 97, Colome 41

THIRD: Jones County 49, Lyman 30

FIFTH: Stanley County 58, Kadoka Area 51

SEVENTH: Bennett County 63, Philip 47

Pheasant Shoot-Out

Little Wound 85, Groton Area 72

Parkston 62, Flandreau Indian 49

Redfield/Doland 63, Gregory 54

Timber Lake 63, Northwestern 52

Sanford Pentagon Heritage Classic

Fergus Falls, Minn. 67, Lower Brule 41

George-Little Rock, Iowa 66, Red Cloud 49

Hibbing, Minn. 69, Deubrook 31

Sioux Falls Christian 69, Sioux Center, Iowa 55

St. Thomas More 56, Unity Christian, Iowa 33

West River Tournament

CHAMPIONSHIP: Hot Springs 0, Upton, Wyo. 0

THIRD: Faith 55, Wall 49

FIFTH: Edgemont 48, Newell 47

SEVENTH: New Underwood 46, Moorcroft, Wyo. 23

SATURDAY’S S.D. GIRLS

Belle Fourche 39, Wright, Wyo. 34

Burke 51, Gayville-Volin 35

Campbell County, Wyo. 52, Rapid City Stevens 40

Castlewood 57, Deuel 45

Chamberlain 37, Bon Homme 32

Chester 49, Elkton-Lake Benton 26

Edmunds Central 35, Eureka/Bowdle 24

Harrisburg 66, Unity Christian, Iowa 51

Hettinger/Scranton, N.D. 69, Bison 15

Hill City 48, Sundance, Wyo. 25

Luverne, Minn. 69, Garretson 55

New Underwood 42, White River 40

Scotland 55, Freeman Academy/Marion 46

Sioux Falls Lincoln 56, Sioux Falls Roosevelt 39

Sioux Falls O’Gorman 63, Huron 27

Sioux Falls Washington 70, Watertown 52

Tea Area 65, Canton 34

Todd County 79, St. Francis Indian 44

Yankton 49, Aberdeen Central 44

Dakota State University Classic

Andes Central/Dakota Christian 51, Arlington 40

Hartington-Newcastle, Neb. 48, Canistota 43

Hills-Beaver Creek, Minn. 66, Hamlin 63

Little Wound 50, Kimball/White Lake 46

Menno 72, Lake Preston 55

Mitchell Christian 52, Oldham-Ramona/Rutland 22

Tri-Valley 63, Platte-Geddes 49

Viborg-Hurley 69, Waverly-South Shore 65

Hanson Corn Palace Classic

Corsica/Stickney 56, DeSmet 40

Crofton, Neb. 48, Flandreau 35

Dell Rapids 76, Pine Ridge 44

Ethan 49, Warner 28

Freeman 46, Faulkton 42

Hanson 33, Sully Buttes 23

Irene-Wakonda 35, Tripp-Delmont/Armour 32

Lennox 61, St. Thomas More 57, OT

Waubay/Summit 50, Avon 40

Sanford Pentagon Heritage Classic

Deubrook 80, McLaughlin 44

Fergus Falls, Minn. 68, Lower Brule 31

Red Cloud 59, George-Little Rock, Iowa 41

Sioux Center, Iowa 40, Sioux Falls Christian 34

West River Tournament

CHAMPIONSHIP: Faith 74, Edgemont 29

THIRD: Moorcroft, Wyo. 58, Newell 47

FIFTH: Rapid City Christian 48, Hot Springs 29

SEVENTH: Oelrichs 58, Upton, Wyo. 49

SATURDAY’S NEB. BOYS

Adams Central 66, Doniphan-Trumbull 38

Aquinas 78, Columbus Lakeview 57

Aurora 58, Columbus 38

Axtell 57, Lawrence-Nelson 47

Battle Creek 61, Stanton 49

Bellevue West 55, Lewis Central, Iowa 46

Bloomfield 79, Elkhorn Valley 68

Boone Central/Newman Grove 87, Guardian Angels 64

Boys Town 75, Columbus Scotus 37

Bridgeport 51, Mitchell 48

CWC 51, St. Mary’s 50, OT

Cambridge 66, Maxwell 51

Centennial 67, Central City 41

Centura 62, Cozad 59

Cheyenne Central, Wyo. 67, Scottsbluff 47

Clarkson/Leigh 68, Pender 53

Council Bluffs, Abraham Lincoln, Iowa 48, Bishop Neumann 45

Creighton 60, O’Neill 57

David City 60, Malcolm 48

Elgin Public/Pope John 52, Winside 16

Elkhorn 51, Omaha Gross Catholic 48

Elkhorn South 65, Lincoln Southwest 60

Elm Creek 47, Kenesaw 35

Emerson-Hubbard 60, Wynot 44

Hay Springs 77, Potter-Dix 49

Hemingford 81, Sioux County 49

Hershey 49, Holdrege 46

Hitchcock County 51, Alma 32

Howells/Dodge 65, Mead 27

Kearney 75, Bellevue East 43

Kearney Catholic 51, Hastings St. Cecilia 37

Kimball 42, Gordon/Rushville 34

Lexington 81, Sidney 36

Lincoln Pius X 65, North Platte 51

Loomis 66, Silver Lake 36

Millard North 55, Millard South 36

Minden 34, McCook 28

Mullen 55, Arthur County 21

Neligh-Oakdale 60, Madison 48

Norfolk Catholic 78, Crofton 50

North Bend Central 59, Archbishop Bergan 44

North Platte St. Patrick’s 61, Southwest 28

Omaha Bryan 79, Fremont 40

Omaha Burke 62, Norfolk 57

Omaha Central 77, Lincoln High 68

Omaha Creighton Prep 74, Lincoln Southeast 60

Omaha North 41, Omaha Northwest 40

Omaha South 62, Lincoln East 55

Omaha Westside 61, Grand Island 58

Overton 64, Bertrand 50

Papillion-LaVista 56, Lincoln Northeast 54

Pleasanton 59, Sumner-Eddyville-Miller 27

Ponca 64, Westwood, Sloan, Iowa 34

Shelby/Rising City 68, Nebraska Lutheran 32

South Loup 74, Brady 50

South Platte 36, Stapleton 34

Superior 51, Sandy Creek 45

Valentine 78, Ogallala 42

Wahoo 83, Douglas County West 19

Wauneta-Palisade 59, Garden County 40

West Point-Beemer 63, Tekamah-Herman 34

Wilcox-Hildreth 57, Eustis-Farnam 37

Wisner-Pilger 52, Logan View-Scribner-Snyder 34

Yutan 59, Fort Calhoun 53

2019 Goldenrod Conference Tourn.

Heartland Lutheran 51, Palmer 33

Nebraska Christian 57, Elba 5

Spalding Academy 44, St. Edward 33

POSTPONEMENTS-CANCELLATIONS

Beatrice vs. South Sioux City, ppd.

Bruning-Davenport/Shickley vs. Johnson County Central, ppd.

Conestoga vs. Auburn, ppd.

Council Bluffs, Thomas Jefferson, Iowa vs. Louisville, ppd.

Elmwood-Murdock vs. Falls City, ppd.

Elmwood-Murdock vs. Sterling, ppd.

Fairbury vs. Clay Center, Kan., ppd.

Falls City Sacred Heart vs. Tri County, ppd.

Franklin vs. Blue Hill, ppd.

Heartland Christian, Iowa vs. Cedar Bluffs, ppd.

Johnson-Brock vs. Freeman, ppd.

Milford vs. Thayer Central, ppd.

Nebraska City vs. Fremont Mills, Tabor, Iowa, ppd.

Norris vs. Crete, ppd.

Palmyra vs. Diller-Odell, ppd.

Parkview Christian vs. Lewiston, ppd.

Pawnee City vs. Meridian, ppd.

Seward vs. Waverly, ppd.

Sidney vs. Nebraska City Lourdes, ppd.

Southern vs. Humboldt/Table Rock-Steinauer, ppd.

SATURDAY’S NEB. GIRLS

Adams Central 47, Doniphan-Trumbull 46

Aquinas 47, Columbus Lakeview 33

Archbishop Bergan 57, North Bend Central 50

Aurora 44, Columbus 38

Bennington 51, Sioux City, West, Iowa 41

Bishop Neumann 53, Council Bluffs, Abraham Lincoln, Iowa 33

Bloomfield 59, Elkhorn Valley 27

CWC 74, St. Mary’s 31

Cambridge 36, Maxwell 33

Centennial 55, Central City 46

Centura 45, Cozad 38

Cheyenne Central, Wyo. 58, Scottsbluff 41

Clarkson/Leigh 38, Pender 35

Elgin Public/Pope John 61, Winside 11

Elm Creek 51, Kenesaw 39

Fremont 69, Omaha Bryan 11

Gordon/Rushville 41, Kimball 28

Guardian Angels 69, Boone Central/Newman Grove 45

Hastings St. Cecilia 69, Kearney Catholic 47

Hay Springs 46, Potter-Dix 25

Hemingford 51, Sioux County 41

Hershey 56, Holdrege 43

Hitchcock County 63, Alma 49

Howells/Dodge 72, Mead 42

Kearney 60, Bellevue East 29

Lawrence-Nelson 41, Axtell 34

Lincoln East 73, Omaha South 19

Lincoln High 52, Omaha Central 42

Lincoln Pius X 63, North Platte 30

Lincoln Southeast 50, Omaha Marian 34

Lincoln Southwest 36, Elkhorn South 34

Malcolm 40, David City 37

McCook 45, Minden 33

Millard North 55, Millard South 54

Mitchell 59, Bridgeport 26

Mullen 38, Arthur County 34

Nebraska Lutheran 41, Shelby/Rising City 36

Neligh-Oakdale 60, Madison 27

North Platte St. Patrick’s 67, Southwest 18

O’Neill 63, Creighton 40

Ogallala 46, Valentine 43

Omaha Burke 54, Norfolk 47

Omaha Duchesne Academy 41, Omaha Concordia 34

Omaha Northwest 81, Omaha North 53

Omaha Westside 46, Grand Island 19

Overton 39, Bertrand 38, OT

Papillion-LaVista 51, Lincoln Northeast 50

Pleasanton 49, Sumner-Eddyville-Miller 22

Ponca 46, Westwood, Sloan, Iowa 38

Sandhills/Thedford 39, McPherson County 25

Sidney 46, Lexington 35

Silver Lake 56, Loomis 49

South Loup 55, Brady 20

South Platte 54, Stapleton 24

Stanton 44, Battle Creek 34

Superior 63, Sandy Creek 30

Wahoo 83, Douglas County West 19

Wauneta-Palisade 40, Garden County 35

West Point-Beemer 64, Tekamah-Herman 33

Wilcox-Hildreth 57, Eustis-Farnam 20

Wisner-Pilger 47, Logan View-Scribner-Snyder 36

Yutan 61, Fort Calhoun 31

Goldenrod Conference Tournament

Nebraska Christian 56, St. Edward 25

Palmer 33, Heartland Lutheran 19

Riverside 50, Elba 24

Dakota State University Classic

Hartington-Newcastle 48, Canistota, S.D. 43

Hanson Corn Palace Classic

Crofton 48, Flandreau, S.D. 35

POSTPONEMENTS-CANCELLATIONS

Beatrice vs. South Sioux City, ppd.

Conestoga vs. Auburn, ppd.

Elmwood-Murdock vs. Falls City, ppd.

Fairbury vs. Clay Center, Kan., ppd.

Franklin vs. Blue Hill, ppd.

Heartland Christian, Iowa vs. Cedar Bluffs, ppd.

Louisville vs. Omaha Skutt Catholic, ppd.

Milford vs. Thayer Central, ppd.

Norris vs. Crete, ppd.

Omaha Brownell-Talbot vs. Nebraska City, ppd.

Seward vs. Waverly, ppd.

Sidney, Iowa vs. Nebraska City Lourdes, ppd.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.