S.D. STATE B TOURN.

Final Round, Tuesday at Yankton

GIRLS’ TOURN.

At Fox Run Golf Course

TEAM SCORES: 1, Burke 268-273—541; 2, Deubrook Area 269-276—545; 3, Flandreau 304-289—593; 4, Castlewood 310-303—613; 5, Estelline/Hendricks 313-303—616; 6, Newell 306-315—621; 7, White River 321-303—624; 8, Faulkton Area 319-307—626; 9, Selby Area 321-306—627; 10, Deuel 327-313—640; 11, Bon Homme 317-326—643; 12, Bridgewater-Emery 328-324—652; 13, Clark/Willow Lake 327-332—659; 14, Hamlin 333-332—665; 15, De Smet 351-322—673; 16, Garretson 347-345—692; 17, Potter County 358-357—715

TOP 25: 1, Taylee Indahl, Burke 83-84—167; 2, Courtni Frank, Deubrook 81-87—168; 3, Erin Moncur, Miller 88-90—178; T4, Grace Johanson, Flandreau 94-86—180; T4, Lauren Wittler, Sully Buttes 94-86—180; 6, Josie Rush, Philip 87-94—181; T7, Adisyn Indahl, Burke 91-92—183; T7, Keva Burshiem, Flandreau 98-85—183; T9, Breanna Reynolds, Parker 98-88—186; T9, Mattie Nepodal, Deubrook 94-92—186; T11, Jaydyn TeGantvoort, Deuel 93-95—188; T11, Mariah Van Zee, Platte-Geddes 97-91—188; T11, Reagan Klooz, Mt. Vernon/Plankinton 96-92—188; 14, Layce Kooima, Castlewood 94-95—189; 15, Darby Hurd, Bridgewater-Emery 91-99—190; 16, Maci Colberg, Deubrook 94-97—191; 17, Abbie Nelson, Newell 100-94—194; 18, Brooke Niederbaumer, Faulkton 102-93—195; 19, Emily Stukel, Burke 94-103—197; T20, Autumn Vetter, Selby Area 94-104—198; T20, Zoe Libis, Bon Homme 104-94—198; T22, Ayla McDonald, Chester 95-105—200; T22, Greta Anderson, Bison 105-95—200; T22, Kaylee Johnson, Estelline/Hendricks 102-98—200; T22, Makayla Kelley, Bon Homme 91-109—200; T22, Katie Hanson, Garretson 101-99—200

OTHER FINISHERS: 27, Brecken Bartling, Burke 104-97—201; 28, Taylor Koisti, Hamlin 107-96—203; T29, Katlyn Maynard, Clark/Willow Lake 98-107—205; T29, Piper Thompson, Howard 108-97—205; T29, Sarah Urevig, Deubrook 103-102—205; 32, Ally Feiner Ethan, Ethan 100-106—206; T33, Hannah Karst, Castlewood 103-104—207; T33, Kelsey Morrison, White River 107-100—207; T33, Kara Huse, Sully Buttes 102-105—207; T33, Karlie Cameron, White River 109-98—207; T37, Jesade Siverson, Estelline/Hendricks 101-107—208; T37, Kennedy Ruml, DeSmet 106-102—208; T37, Logan Keszler, Hamlin 108-100—208; T37, Sophie Johnson, Estelline/Hendricks 110-98—208; T41, Allison Kahler, Bison 106-104—210; T41, Kassidy Weeldreyer, Newell 100-110—210; T41, Remedy Morrison, White River 105-105—210; T44, Darby Koenecke, Deuel 107-104—211; T44, Jayda Sawinsky, Selby Area 111-100—211; T44, Haley Feldman, Ipswich 110-101—211; T47, Kennedy Koepsell, Howard 106-107—213; T47, Maddie Forest, Clark/Willow Lake 107-106—213; T47, Skylar Meier, DeSmet 110-103—213; T50, Taylor Cramer, Faulkton 106-108—214;

T50, Shaylee Longe, Bridgewater-Emery 114-100—214; T52, Kamri Kittleson, Jones County 100-117—217; T52, Katie McTaggart, Newell 106-111—217; 54, Brooklyn VanDerWerff, Gregory 111-108—219; 55, Maddie Horn, Castlewood 113-110—223; 56, Rylee Conrad, Scotland 112-112—224; 57, Katie Schmit, Sanborn Central/Woonsocket 109-117—226; 58, Olivia Mikkelsen, Potter County 117-110—227; T59, Miranda Zabel, Selby Area 127-102—229; T59, Sydney Campbell, Faulkton 111-118—229; T59, Taylor Machtemes, Faulkton 123-106—229; 62, Marley Barboza, Flandreau 112-118—230; T63, Angela Munsen, Kimball/White Lake 111-120—231; T63, Jayden Clark, Garretson 115-116—231; T65, Callie Schaffer, Timber Lake 122-110—232; T65, Markayla Yellow Horse, Marty Indian 115-117—232; 67, Mackenzie Everson, Castlewood 129-104—233; 68, Kelsi Clements, Newell 120-119—239; T69, McKeena Miller, Potter County 125-116—241; T69, Rachael Cutshaw, Deuel 127-114—241; T71, Maddie Steen, Clark/Willow Lake 126-119—245; T71, Jaden Kortan, Bon Homme 122-123—245; T71, Korie Norris, Irene-Wakonda 116-129—245; T74, Olivia Sass, Clark/Willow Lake 122-124—246; T74, Abby Svatos, Andes Central-Dakota Christian 111-135—246;

T74, Haley Isler, Webster 121-125—246; T74, Mallory Vetter, Philip 128-118—246; 78, Neva Mikkelsen, Potter County 116-131—247; 79, Cortney Kayser, Bridgewater-Emery 123-125—248; 80, Michal Ann Beardt, White River 126-125—251; 81, Savannah Vincent, DeSmet 135-117—252; T82, Madison Hofer, Freeman 145-109—254; T82, Zoey Ruotsalainen, Hamlin 118-136—254; 84, Meadow Zabel, Selby Area 116-140—256; 85, Emma Pruss, Bon Homme 132-127—259; T86, Katie McDonnell, Bennett County 133-128—261; T86, Malia Johnson, Garretson 131-130—261; 88, Kaycie Boetger, Flandreau 142-131—273; 89, Maren Bonte, Garretson 134-146—280; T90, Lily Alexander, Bennett County 145-140—285; T90, Shania Longe, Bridgewater-Emery 137-148—285; 92, Paige Auch, Freeman 129-161—290

BOYS’ TOURN.

At Hillcrest Golf & Country Club

TEAM SCORES: 1, James Valley Christian 246-244—490; 2, Platte-Geddes 258-251—509; 3, Deubrook Area 258-261—519; 4, Hamlin 265-261—526; 5, Parker 266-261—527; T6, Bon Homme 275-262—537; T6, Potter County 268-269—537; 8, Ipswich 280-266—546; 9, Howard 275-281—556; 10, Newell 293-269—562; 11, Garretson 284-284—568; T12, Aberdeen Christian 283-292—575; T12, De Smet 289-286—575; 14, Selby Area 300-296—596; 15, Faulkton Area 311-286—597; 16, Philip 304-294—598

TOP 25: 1, Austin Boomsma, James Valley Christian 79-74—153; 2, Devan Weelborg, Hamlin 80-76—156; 3, Carter Wells, James Valley Christian 76-82—158; 4, Brody Boltjes, Platte-Geddes 81-78—159; 5, Tryg Aanenson, Freeman Public 83-80—163; T6, Carter Libis, Bon Homme 91-77—168; T6, Jaron Pesicka, Parker 86-82—168; T6, JJ Beck, Gregory 86-82—168; T6, Sam Hansen, Great Plains Lutheran 85-83—168; 10, Chase McDonald, Chester 86-83—169; 11, Eli Fogel, Gregory 87-83—170; T12, Stewart Van Zee, Platte-Geddes 89-82—171; T12, Carter Ekern, Deubrook 83-88—171; 14, Alex Kasten, Parker 86-86—172; T15, Shad Sharp, Potter County 87-86—173; T15, Nash Colberg, Deubrook 85-88—173; T15, Matthew Fey, Kimball/White Lake 83-90—173; T18, Zach Clauson, Ethan 89-85—174; T18, Carson Pedersen, Hamlin 87-87—174; T18, Lane Hodges, Howard 83-91—174; T21, Luke Peterson, Ipswich 94-81—175; T21, Luke Urevig, Deubrook 90-85—175; 23, Tyler Kopp, Bon Homme 89-87—176; T24, Kyler Tvedt, Castlewood 89-88—177; T24, Tanner Preheim, Deuel 85-92—177

OTHER FNIISHERS: T26, Ethan Gilbert, Ipswich 91-87—178; T26, Cooper Long, Garretson 90-88—178; T28, Rhett Osthus, DeSmet 93-86—179; T28, Ryan Stahl, James Valley Christian 91-88—179; T28, Dawson Hoffman, Platte-Geddes 88-91—179; T31, Huttson Weeldreyer, Newell 95-85—180; T31, Colin Jaeger, Great Plains Lutheran 94-86—180; T31, Brandon Bosworth, Mt. Vernon/Plankinton 91-89—180; T31, Brayden Vogel, Chester 91-89—180; T31, Nick Wittler, Sully Buttes 91-89—180; T36, Bryce Frank, Burke 89-92—181; T36, Tray Hettick, Selby Area 88-93—181; T36, Cody Cavanaugh, DeSmet 87-94—181; T39, Chase VanDerBoom, Newell 94-88—182; T39, Kaden Klumb, Ethan 88-94—182; T41, Taylor Frost, Potter County 93-90—183; T41, Bennett Cassens, Faulkton 93-90—183; T43, Riley Rankin, Jones County 95-89—184; T43, Keldon Fitzgerald, Philip 94-90—184; T43, Caleb Schneider, Baltic 99-85—184; T43, Jett Becker, Aberdeen Christian 92-92—184; T47, Kyler Meyer, Britton-Hecla 102-83—185; T47, Hudson Steinocker, Waubay-Summit 91-94—185; T47, Grant Luikens, Potter County 88-97—185; T50, Jesse McCann, Harding County 95-91—186;

T50, Jaydon Goebel, Potter County 93-93—186; T52, Trey Christensen, Parker 94-93—187; T52, Reid Hansen, Wall 94-93—187; T52, Logan Stoltenburg, Deuel 96-91—187; 55, Noah Anderson, Howard 96-92—188; 56, Bailey Sage, Freeman Public 97-92—189; T57, Rave Uhlich, Garretson 94-96—190; T57, Jackson Becker, Aberdeen Christian 94-96—190; T57, Nick Kersting, Arlington 96-94—190; 60, Jackson Selleck, Deubrook 94-97—191; T61, Max Waltman, Leola 97-95—192; T61, Jevin Goertz, James Valley Christian 93-99—192; T61, Jaren Beckman, Bison 102-90—192; T64, Beau Rothschadl, Bon Homme 95-98—193; T64, Chet Peterson, Ipswich 95-98—193; T64, Trey Ramstad, Arlington 100-93—193; T67, Lane Tvedt, Castlewood 95-99—194; T67, Ethan Cross, Howard 96-98—194; T69, Jacob Messmer, Wessington Springs 99-96—195; T69, Jackson Fiegen, Parker 101-94—195; T71, Gavin Martin, Bon Homme 95-101—196; T71, Austin Hakeman, Hamlin 98-98—196; T73, Jared Bauman, Selby Area 100-97—197; T73, Joey Johnston, Waubay-Summit 100-97—197; 75, Matthew Jaenisch, Ipswich 96-102—198;

76, Nick Curd, Lake Preston 101-98—199; T77, Dylan Kindt, Garretson 100-100—200; T77, John Jackson, Newell 104-96—200; T77, TJ Beardt, White River 106-94—200; 80, Andrew Rohrbach, Aberdeen Christian 97-104—201; T81, Tyson Morris, Britton-Hecla 104-99—203; T81, Tyler Ogle, Faulkton 106-97—203; T83, Mason Schroeder, Florence-Henry 104-102—206; T83, Brycen Cheney, Wall 105-101—206; T85, Carson Hamill, Philip 103-104—207; T85, Hunter Wetz, Newell 106-101—207; T85, Hunter Peterson, Philip 107-100—207; T88, Chase Huether, Gayville-Volin 106-102—208; T88, Logan Heinzmann, Canistota 111-97—208; T88, Zack Anders, Harding County 113-95—208; T91, Morgan Fedderson, Jones County 100-109—209; T91, Devon Burggraff, Flandreau 114-95—209; T93, Brenden Wentland, Corsica-Stickney 104-107—211; T93, Trevor Boss, Faulkton 112-99—211; 95, Weston Ireland, Bennett County 101-111—212; 96, McCoy Peterson, Philip 108-105—213; 97, Grant Malsam, Edmunds Central 111-103—214; T98, Cody Aughenbaugh, DeSmet 109-106—215; T98, Renner Uecker, Clark-Willow Lake 111-104—215; 100, Jackson Stahl, Bridgewater-Emery 106-111—217;

101, Connor Fiedler, Selby Area 112-106—218; 102, Carter LaMont, Highmore-Harrold 107-112—219; 103, Rick Kittelson, Baltic 107-113—220; 104, Dixon Booth, Timber Lake 120-101—221; 105, Elliot Beyers, Edmunds Central 114-109—223; 106, Hayden Koopal, Platte-Geddes 112-112—224; T107, Zeke Becker, Aberdeen Christian 116-112—228; T107, Landen Scott, Lyman 123-105—228; 109, Sam Konechne, Garretson 123-121—244; 110, Cole Pedersen, Hamlin 129-116—245

State Class AA Girls Golf

Monday-Tuesday at Watertown

Cattail Crossing Golf Course (Par 72)

Final Team Scores — Sioux Falls O’Gorman 313-301—614, Aberdeen Central 332-337—669 and Yankton 336-333—669, Sioux Falls Roosevelt 345-332—677, Pierre 356-335—691, Mitchell 359-351—710 and Watertown 363-347—710, Brandon Valley 359-366—725; Harrisburg 384-345—729, Rapid City Stevens 384-349—733, Huron 374-362—736, Sioux Falls Washington 392-372—764, Sioux Falls Lincoln 393-384—777, Brookings 397-382—779, Spearfish 389-407—796, Sturgis 491-464—955.

Top 25 Medalists — 1. Shannon McCormick, SF O’Gorman 77-72—149; 2. Carly Kunkel, SF O’Gorman 75-75—150; 3. Masy Mock, Mitchell 77-75—182; 4. (Tie) Reese Jansa, Harrisburg 77-76—153 and Megan Dockter, Watertown 78-75—153; 6. Cassidy Gough, Aberdeen Central, 78-76—154; 7. Brooklyn Hofer, Aberdeen Central, 82-75—157; 8. (Tie) Sophie Jansa, SF O’Gorman 81-77-158; Jenna Sutcliffe, SF O’Gorman 81-77—158 and Sophia Salter, SF O’Gorman 80-78—158; 11. (Tie) Molly Schwartz, Douglas 80-79—158 and Morgan Strahl, Yankton 75-84—159; 13. Natalie Poppen, SF Roosevelt, 81-79—160.

14. Emmy Sundby, RC Stevens, 82-79—161; 15. Peyton Tramp, Yankton 84-78—162; 16. Karlie Bigelow, Huron 84-81—165; 17. Annabelle Simpson, Pierre, 81-85—166; 18. (Tie) Halle Gronlund, Pierre 88-79—167 and Tanna Lehfeldt, Brandon Valley 83-84—167; 20. Brogan Landeen, SF Roosevelt, 85-84–169; 21. (Tie) Hannah Hatch, Harrisburg 89-80—169; Julia Ansresen, Brandon Valley 80-89—169 and Sunni Josephson, SF Roosevelt 85-84—169; 24. (Tie) Bryn Huber, Huron 87-84—171 and Josie Krajewski, Yankton 89-82—171.

Others — 26. (Tie) Maddie Otta, SF O’Gorman 87-85—172 and Alyssa Wiseman, SF Washington 89-83—172; 28. Ainsley Sabers, Sturgis 90-84—174; 29. (Tie) Tanna Phares, RC Stevens, 98-79—177 and Ashton Austreim, Brookings 90-87—177; 31. Halle Stephenson, Yankton 88-90—178; 32. (Tie) Anna Otto, Pierre 93-86—179; Jaida Sanderson, Aberdeen Central 88-91—179 and Danielle Podoll, Aberdeen Central 84-95–179; 35. Becky Koepke, SF Roosevelt 94-86—180; 36. (Tie) Kenya Bigelow, Huron 95-87—182 and Kasey Erickson, Yankton 93-89—182.

38. Morgan Sundleaf, Yankton 93-90—183; 39. Holland Crocker, Watertown 93-91—184; 40. Natalie Anderson, Watertown 93-92—185; 41. (Tie) Kaitlyn Swenson, Pierre 97-89—186; Kailee Henglefelt, Mitchell 92-94—186 and Claire Young, SF Lincoln 93-93—186; 44. (Tiie) Jessa McTighe, Pierre, 94-93—187 and Allison Meyerink, Mitchell 96-91—187; 46. (Tie) Ellie Jo Simpson, Pierre 103-85—188; Riley Zebroski, Watertown 99-89—188 and Quinn Dannenbring, Mitchell 94-94—188; 49. Lauryn Peterson, SF Lincoln 95-94—189.

50. Lyric Williams, Spearfish 95-95—190; 51. Taylor Wit, RC Stevens, 100-91—191; 52. Meg Richardson, SF Washington 104-88—192; 53. (Tie) Hayley Wirebaugh, Aberdeen Central 98-95—193; Nicole Steen, Brookings 99-94—193 and Kate Amundson, SF Lincoln, 100-93—193; 56. (Tie0 Ella Flippin, Mitchell 103-91—194 and Abby Erkonen, Brandon Valley 101-93—94 and Camryn Wipf, Aberdeen Central 97-97—194; 59. Taylor Huyvaert, Watertown 99-96—195; 60. Jessica Krogman, Brandon Valley 95-101—196.

61. Jayden Foss, SF Roosevelt, 102-95—197; 62. Jenna Geist, Spearfish 98-100—198; 63. Janaya Kuehl, Brookings 103-96—199; 64. (Tie) Rachel Jensen, Spearfish 102-98—200 and Miranda Schlekeway, SF Washington 101-99—200; 66. Sara Sudenga, SF Roosevelt 104-97—201; 67. (Tie) Hannah Chadwell, Harrisburg 108-94—202 and Sam Brockhouse, SF Washington 100-102—202; 69. Harlee Kehr, RC Stevens, 104-100—204; 70. Abby Carolan, Harrisburg 110-95—205; 71. (Tie) Jordyn Geerdes, Watertown 107-100—207.

Reese Howard, RC Stevens 106-101—207 and Mackenzie Wynia, SF Washington 102-105—207; 74. Sydney Gusso, Spearfish 94-114—208; 75. Kate Livingson, Brandon Valley 109-100—209; 76. Deliah Fuhs, Brookings 105-105—210; 77. Olivia Huber, Mitchell 108-108—216; 78. (Tie) Jenna Long, Brandon Valley 112-105—217 and Ellie Lusk, SF Lincoln 105-112—217; 80. Libby Picek, Huron 108-110—218; 81. Paige Mahlke, Brookings 113-106—219; 83. Hannah Hlavka, SF Lincoln 116-104—220; 83. Emma Wolff, SF Washington 117-105—222.

84. Kamryn Schull, RC Central 110-113—223; 85. Josie Farrier, RC Central 113-124—237; 86. Tiffany Fuhrmann, RC Stevens, 125-117—242; 87. Nyah Maxon, Douglas 118-125—243; 88. Kennedy Bush, Sturgis 124-120—244; 89. LeAnne DeRouchey, Sturgis 123-124—247; 90. Morgan Herold, Brookings 125-125—250; 91. Megan Brown, Harrisburg 139-117—257; 92. Aspen Silver, RSC Central 146-129—275; 93. Madison Lindblom, Douglas 156-123—279; 94. Lauren Teller, SF Lincoln 140-142—282 and 95. Lilly Forbes, Sturgis 154-136—290.

Class A Girls Golf Tourn.

Lee Park Golf Course, Aberdeen

Team scores: 1, West Central +127 351 352, 703; 2, Sisseton +141 366 351, 717; 3, Hot Springs +154 374 356, 730; 4, Madison +167 373 370, 743; 5, Parkston +168 371 373, 744; 6 Sioux Falls Christian +191 387 380 ,767; 7, Winner +201 388 389, 777; 8. Canton +203 394 385 779; 9, Belle Fourche +205 389 392, 781; 10, Vermillion, +211 410 377, 787; 11, Milbank +220 401 395, 796; 12, Mobridge-Pollock +242 420 398, 818; 13, Elk Point-Jefferson +256 412 420, 832; 14, Chamberlain +270 436 410, 846; 15, St. Thomas More +276 427 425, 852; 16, Dell Rapids +297 442 431, 873.

Top-25 Individual Medalists (Top-6 named all-state): 1, Payson Birkeland, Belle Fourche +9 77 76, 153; 2, Lauren Tims, Sioux Falls Christian +12 79 77, 156; T3, Kelsey Heath, Sisseton +13 77 80, 157; T3, Mya Maxwell, Madison +13 81 76, 157; 5 Alex Carr, Vermillion +14 85 73, 158; 6, Lauryn Driscoll, West Central +18 78 84, 162; 7, Jayme Carlson West Central +19, 87 76, 163; 8, Aryanna Watts Hot Springs +21 82 83 165; 9 Caitlyn Stimpson Wagner +27 87 84, 171; 10, Rylee Root Winner +29 86 87, 173; 11, Courtney Heath Sisseton +31 90 8 175; T12 Olivia Sorlie Canton +32 86 90, 176; T12, Malory Olstad Hot Springs +32 87 89, 176; 14, Olivia Olson, Sioux Falls Christian +34 87 91 178; T15 Callie Weisbeck, Mobridge +35 88 91, 179; T15, Maiya Muller, Beresford+35 87 92, 179; 17,Kelsey Jansen, Canton +37 90 91, 181; T18 Kelsey Gustaf, Madison +38 91 91, 182; T18 Kierra Silk, Sisseton +38 99 83 182; T18 Tylee Neugebauer. Parkston +38 92 90, 182; T21, Ellie Wiedenbach, Parkston +39 90 93, 183; T21; Emily Kokales, Aberdeen Roncalli +39 96 87, 183; T21, Hannah Jackson; Parkston +39 88 95, 183; T21, Katie Conzet, St. Thomas More +39 93 90, 183; T25, Chloe Scott West Central +42 92, 94, 186; T25, Madison Fossum, Canton +42 98 88, 186.

Other scores: T27, Addy Root Winner +44 100 88, 188; T27 Maggie Miles, McCook Central/Montrose +44 99 89, 188; 29, Madilyn Palo Hot Springs +45 96 93 189; T30, Julia Steffensen, Sioux Valley +46 95 95 190; T30, Elizabeth Ellingson Madison +46 95 95 190; T32, Emilea Cimpl Wagner +47 94 97 191; T32, Sydney Tims Sioux Falls Christian +47 97 94, 191; 34, Aubrie Franken Elk Point-Jefferson +48 98 94, 192; T35, Kaylee Munson, Lennox +50 99 95 194; T35, Kylie Kasuske, Milbank +50 99 95, 194; 37, Justine Wiik, Milbank +51 93 102, 195; T38, Abbi Mausbach, West Central +52 94 102 196; T38, Avery Middleton, Belle Fourche +52 95 101, 196; T38, Dani Norden, Parkston +52 101 95, 196; T38, Sydney Bousquet, Elk Point-Jefferson +52 95 101, 196; T42, Katie Reif McCook Central/Montrose +53 99 98, 197; T42, Delaney Peterson, Chamberlain +53 102 95, 197; T44, Emily Kandolin, St. Thomas More +54 92 ,106, 198; T44, Jordyn Driscoll, West Central +54 100 98,198; T44, Megan Brady, Vermillion +54 105 93, 198; T47, Kensie Mulheron, Vermillion +55 106 93, 199; T47, Marion Mischel, Milbank +55 102 97, 199; T49, Abigail Greenhoff, Dell Rapids +56 97 103, 200; T49, Taysa Hutmacher, Chamberlain +56 103, 97,200; T49, Payton Colestock, Groton Area +56 104 96, 200; T49, Sydney Olstad, Hot Springs +56 109 91, 200; 53, Emma Dahl, Sisseton +59 100 103, 203; T54, Cheyenne Dougherty, Winner +61 96, 109, 205; T54, Ryley Meyer, Dakota Valley +61 98 107, 205; T54, Mattie Weidenbach, Tea Area +61 106 99, 205.

T57, Emily Henze, Elk Point-Jefferson +63 105 102, 207; T57, Reagan Weisbeck, Mobridge +63 108 99, 207; T59 Ashley Fliehs, Groton Area +64 104 104, 208; T59, Tori Quade, Milbank +64 107 101, 208; 61, Madi Rystrom, Lead-Deadwood +66 106 104 210; T62, Brennan Bachman, Winner +67 106 105, 211; T62, Paisley Sierra, Red Cloud +67 108103, 211, T64 Alison Vacanti, Madison +70 106 108; 214 T64; Rylee Young, Belle Fourche +70 111 103, 214; 66, Jessi Schroder, Hot Springs +73 109 108, 217; 67, Sami Schmidt, Dell Rapids +74 120 98, 218; 68, Kayla Lauck, McCook Central/Montrose +76 112 108, 220; T69, Chynna Story, Chamberlain +77 113 108, 221; T69, Juliann Lange, Belle Fourche +77 106 115 221; 71, Caitlin Ringling, Belle Fourche +81 113 112, 225; T72. Alaina Rausch Milbank +82 112 114, 226; T72, Olivia Downs, Dell Rapids +82 111 115, 226 74; Gennie Krause, Mobridge, +83 119 108, 227; T75, Cadee Peltier, Mobridge +84 128 100 228; T75, Alexis Cronk, Chamberlain +84 118 110, 228; 77;, Mallory Haak, Dell Rapids +85 114 115, 229; 78, Madisyn Christensen, Sioux Valley +86 113 117, 230, T79, Devan Dougherty, Winner +87 121 110 231; T79, Ellie Fried, Mobridge +87 105 126, 231; 81, Stephanie Carr, Vermillion +88 114 118, 232; 82, Alissa Stephens, St. Thomas More +89, 118 115, 233; 83, Kaitlyn Wiersma, Canton +92, 120 116, 236; T84, Mackenzie Brady, Vermillion +93 117 120 237; T84, Sophia Johnson, Elk Point-Jefferson +93 114 123, 237; T86, Megan Lee, St. Thomas More +94 124 114, 238; T86, Rachel Jensen, Custer +94 120 118, 238; 88, Cecelia VanDenTop, Sioux Falls Christian +98, 124 118 242; 89, Ashlynn LaFromboise, Sisseton +103 123 124, 247; 90, Jen Waba, Madison +109 126 127, 253; 91, Raygan Mattson, Lead-Deadwood +114 122 136 258; 92, Alyvia Trumm, Canton +127 148 123, 271; 93, Keelie Konfrst, Parkston +171 164 151, 315.

Tags

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.