Seniors accounted for four of Yankton’s five victories as Yankton finished the regular season at its home last-chance meet on Thursday at Williams Field.

On the girls’ side, senior Annie Kruse broke the five-minute mark in the 1600, clocking a 4:59.5 to win that event. The clocking ranks in the top-10 all-time in the state of South Dakota.

Also in that 1600, Savannah Woods (5:16.8) finished second.

Also for the Gazelles, senior Hailey Luken won the 100-meter hurdles in 15.0 seconds. She also placed second in the 100 (12.8).

On the boys’ side, senior J.J. Hejna won one event and tied for first in another. He won the triple jump at 42-9 1/4, and tied Roosevelt’s David Mulbah in the high jump at 6-7. Junior Brady Hale gave Yankton a 1-2 finish in the triple jump, posting a mark of 41-10.

The lone underclassman to win for Yankton was Charlie Stephenson, who claimed the 110-meter hurdles (15.8). He also finished second in the 300 hurdles (41.3).

The meet included the four Sioux Falls schools, Brandon Valley and Harrisburg.

Several Yankton athletes will compete in the South Dakota State Class AA Track and Field Meet, May 30-31 in Sioux Falls. The May 30 events will be held on the Sioux Falls O’Gorman campus.

YANKTON LAST CHANCE MEET

May 22 at Williams Field

GIRLS’ DIVISION

100: 1. DeWitt, Callie, O’Gorman 12.50; 2. Luken, Hailey, Yankton, 12.80; 3. DeVos, Brooke, Roosevelt, 13.00; 4. Weidler, Alyssa, O’Gorman J13.00; 5. Boomsma, Anna, Brandon Valley 13.20; 6. Fitzsimmons, Brenna, Yankton, J13.20; 7. Swanson, Myria, O’Gorman J13.20; 8. Anderson, Tomeka, Roosevelt, J13.20; 9. Moser, Rebecca, Yankton, 13.30; 10. McConnell, Natalie, Lincoln, 13.40; 10. Swenson, Shelby, Brandon Valley 13.40; 12. Meier, Shania, Lincoln, 13.50; 12. Bilal, Gozeila, O’Gorman 13.50; 14. Askdahl, Chloe, Brandon Valley 13.60; 14. LeeBurton, Megan, Roosevelt, 13.60; 16. Ramharter, Lexi, Washington 13.70; 17. Johnson, Mical, Washington 13.80; 17. Walker, Amy, Washington 13.80; 17. Smith, Tia, Washington 13.80; 20. Tecklenburg, Tessa, Harrisburg, 14.10.

200: 1. Miedema, Mearah, Washington 26.10; 2. Jorgenson, Evelyn, Brandon Valley 26.20; 3. Beckmann, Danielle, Yankton, 26.30; 4. Murray, Savannah, Lincoln, 27.10; 5. Boomsma, Anna, Brandon Valley 27.30; 6. Bilal, Gozeila, O’Gorman 27.80; 7. Anderson, Tomeka, Roosevelt, 27.90; 8. Hofer, Grace, Roosevelt, 28.10; 9. Osborne, Janae, Yankton, 28.30; 10. Swenson, Shelby, Brandon Valley 28.40; 10. Moser, Rebecca, Yankton, 28.40; 12. McConnell, Natalie, Lincoln, 28.60; 13. Walker, Amy, Washington 28.70; 13. Askdahl, Chloe, Brandon Valley 28.70; 15. Arop, Nyanwel, O’Gorman 28.80; 15. Sorenson, Tominee, Lincoln, 28.80; 17. Blanchard, Madison, O’Gorman 29.00; 18. Tecklenburg, Tessa, Harrisburg, 29.10; 19. Rademacher, Ashley, Roosevelt, 29.30; 20. Kelly, Madeline, Lincoln, 29.40; 21. Behm, Jocie, Roosevelt, 29.70.

400: 1. Bickley, Courtney, Brandon Valley 58.70; 2. Tingle, Tanya, Brandon Valley 59.90; 3. Tingle, Tiara, Brandon Valley 1:00.50; 4. Fehrs, Morgan, Lincoln, 1:02.00; 5. Nykamp, Emma, Lincoln, 1:02.40; 6. Jackmon, Hope, Brandon Valley 1:02.50; 7. Behm, Grace, Roosevelt, 1:02.90; 8. Arop, Nyanwel, O’Gorman 1:03.10; 9. Osborne, Janae, Yankton, 1:04.50; 10. Weidenbach, Allison, Roosevelt, 1:05.80; 11. Kelly, Madeline, Lincoln, 1:06.10; 12. Randall, Halle, Washington 1:07.10; 13. Lanier, Mallory, Harrisburg, 1:07.20; 14. Blanchard, Madison, O’Gorman 1:07.40; 15. Johnson, Mical, Washington 1:08.20; 16. Selchert, Cheyenne, Harrisburg, 1:10.10.

800: 1. Cooper, Jasmyne, Harrisburg, 2:19.30; 2. Waterfall, Haylee, Brandon Valley 2:19.70; 3. Klatt, Courtney, Brandon Valley 2:21.80; 4. Graves, Lauren, Yankton, 2:24.90; 5. Presler, Sarah, Brandon Valley 2:27.20; 6. Van Holland, Taylor, Harrisburg, 2:27.90; 7. Goetz, Rachel, Washington 2:29.60; 8. Westerman, Erica, Yankton, 2:30.10; 9. Werner, Kylie, Roosevelt, 2:30.80; 9. Bornhoft, Alyssa, O’Gorman 2:30.80; 11. Hahne, Mariah, Roosevelt, 2:33.40; 12. Hooker, Lydia, Lincoln, 2:34.80; 13. Johnson, Coryn, Washington 2:35.70; 14. Bierwagen, Alyssa, Roosevelt, 2:38.20; 15. Birath, Jaidon, Brandon Valley 2:38.80; 16. Loger, Megan, Roosevelt, 2:39.90; 17. Ketcham, Jessalyn, Roosevelt, 2:40.00; 18. Warwick, Jenna, Washington 2:40.40; 19. Tolk, Kayli, Washington 2:41.40.

1600: 1. Kruse, Annie, Yankton, 4:59.50; 2. Woods, Savannah, Yankton, 5:16.80; 3. Kearney, Kelsi, Washington 5:24.20; 4. Kocer, Dannika, Brandon Valley 5:25.90; 5. Cooper, Jasmyne, Harrisburg, 5:33.00; 6. Kray, Carlie, Washington 5:34.30; 7. McClure, Madison, Yankton, 5:35.60; 8. Hein, Kiana, Roosevelt, 5:40.60; 9. Werner, Kylie, Roosevelt, 5:41.40; 10. Bird, Shaylynn, Lincoln, 5:43.20; 11. Fischer, Kaitlyn, Washington 5:44.20; 12. Bierwagen, Alyssa, Roosevelt, 5:44.50; 13. Mielke, Ashley, Roosevelt, 5:50.10; 14. Rodman, Cassidy, Washington 5:52.20; 15. Wells, Lauren, Brandon Valley 5:56.10; 16. Hanna, Abbi, Brandon Valley 5:58.60; 17. Dow, Sara, Lincoln, 6:05.00; 18. Nitz, Kaija, Brandon Valley 7:26.50.

3200: 1. Waterfall, Haylee, Brandon Valley 12:01.70; 2. Infied, Brooke, Lincoln, 12:13.60; 3. Pearson, Bethany, Roosevelt, 13:29.90; 4. Giles, Laramie, Roosevelt, 15:16.50.

100 HURDLES: 1. Luken, Hailey, Yankton, 15.00; 2. Moos, Valerie, Roosevelt, J15.00; 3. Fink, Kori, Harrisburg, 15.20; 4. Miedema, Mearah, Washington J15.20; 5. Tessier, Madason, Yankton, 15.60; 6. Bindert, Becca, Lincoln, 16.10; 7. Koehn, Becca, Brandon Valley 16.60; 8. Salvatori, Danielle, Yankton, 16.80; 9. Boomsma, Anna, Brandon Valley 16.90; 10. Jacobson, Arika, Brandon Valley 17.00; 11. Schmunk, Gaby, Harrisburg, 17.30; 12. Sperlich, Sam, Brandon Valley 18.60

300 HURDLES: 1. Moos, Valerie, Roosevelt, 45.70; 2. Bruggeman, Haley, Harrisburg, 46.80; 3. Tessier, Madason, Yankton, 47.60; 4. Jacobson, Arika, Brandon Valley 49.50; 5. Honner, Danni, Harrisburg, 49.60; 6. Allen, Rashay, Brandon Valley 50.00; 7. Kreber, Kendyl, O’Gorman 50.40; 8. Clemen, Nicole, O’Gorman 50.50; 8. Sperlich, Sam, Brandon Valley 50.50; 10. Klinkhammer, Felicity, Brandon Valley 51.30; 11. Salvatori, Danielle, Yankton, 51.40; 12. Anderson, Alex, O’Gorman, 51.80; 13. Hohman, Carly, Lincoln, 52.00; 14. Mashlan, Morgan, Brandon Valley 53.30; 15. Koehn, Becca, Brandon Valley 55.60; 16. Schmunk, Gaby, Harrisburg, 58.80.

400 RELAY: 1. Lincoln 49.50; 2. O’Gorman 50.40; 3. Washington 50.50; 4. Yankton 50.90; 5. Roosevelt J50.90; 6. Brandon Valley 51.10; 7. Harrisburg 53.70.

800 RELAY: 1. Lincoln 1:44.00; 2. Washington 1:50.30; 3. Roosevelt 1:52.30; 4. Harrisburg 1:53.00

1600 RELAY: 1. Brandon Valley 3:58.40; 2. Roosevelt 3:59.90; 3. Lincoln 4:06.20; 4. Brandon Valley ‘B’ 4:08.10; 5. Yankton 4:08.20; 6. Harrisburg 4:13.60; 7. Washington 4:14.40.

3200 RELAY: 1. Lincoln 10:04.80; 2. Harrisburg 10:09.80.

DISCUS: 1. Mieras, Jessica, O’Gorman 129-5; 2. Lembcke, Katie, Roosevelt, 118-11; 3. Hertz, Emma, O’Gorman 117-1; 4. VanVeldhuizen, Izzy, Lincoln, 111-2; 5. Meier, Shania, Lincoln, 110-2; 6. Kusek, Adrienne, Yankton, 100-4; 7. Wilson, Tess, O’Gorman 94-5; 8. Murphy, Allie, Yankton, 92-2; 9. Nimick, Kelsey, Brandon Valley 91-0; 10. Trout, Sydney, Brandon Valley 81-4; 11. Strand, Shelby, Harrisburg, 80-3; 12. Beckmann, Michaela, Brandon Valley 78-7; 13. Holmes, Ellie, Brandon Valley 78-3

HIGH JUMP: 1. Quinlivan, Sarah, Lincoln, 5-0; 2. Bain, Morgan, O’Gorman J5-0; 3. Paauw, Hannah, Brandon Valley 4-10; 4. Luken, Hailey, Yankton, 4-8; 6. Visker, Jade, Washington J4-8; 7. Birath, Mikaela, Brandon Valley J4-8; 8. Ramharter, Rochelle, Washington J4-6; 8. Westcott, Ashley, Brandon Valley J4-6; 8. Rausch, Tiana, O’Gorman J4-6.

LONG JUMP: 1. Lackay, Tunia, Lincoln, 17-1; 2. Weidler, Alyssa, O’Gorman 15-10.50; 3. Mohr, Michaela, Lincoln, 15-10; 4. Beiswanger, Jordan, Harrisburg, 15-8.50; 5. DeWitt, Callie, O’Gorman 15-8; 6. Stewart, Emma, Yankton, 15-7.50; 7. Kreber, Kendyl, O’Gorman 15-5.50; 8. Terveer, Emma, Brandon Valley 15-5; 9. Birath, Mikaela, Brandon Valley 14-11; 10. Bisgard, Sophie, Yankton, 14-9; 11. Hale, Lindsey, Yankton, 14-8; 11. Richardson, Bre, Washington 14-8; 13. Honner, Danni, Harrisburg, 14-1.50; 14. Suhr, Kaitie, Harrisburg, 13-10.50; 15. Edwards, Jessica, Brandon Valley 13-3.50; 16. Bruget, Courtney, Brandon Valley 13-2.50.

POLE VAULT: 1. Hendrick, Hannah, Brandon Valley 9-6; 2. Wilson, Dani, Harrisburg, 9-0; 3. Frewaldt, Morgan, Brandon Valley J9-0; 4. Clemen, Nicole, O’Gorman 8-0; 5. Doan, Jocelyn, Roosevelt, J8-0; 6. Murray, Hannah, Brandon Valley J8-0; 7. Guthmiller, Kaitlin, Yankton, 7-6; 8. Rausch, Tiana, O’Gorman 7-0.

SHOT PUT: 1. Mayer, Michaela, Washington 43-7.25; 2. VanVeldhuizen, Izzy, Lincoln, 37-6; 3. Arrington, Sydney, Washington 35-9.50; 4. Hertz, Emma, O’Gorman 34-6; 5. Kusek, Adrienne, Yankton, 34-1; 6. Murphy, Allie, Yankton, 33-4; 7. Mieras, Jessica, O’Gorman 33-3.50; 8. Mellick, Mackenzie, Harrisburg, 33-1; 9. Strand, Shelby, Harrisburg, 31-9.50; 10. Lembcke, Katie, Roosevelt, 30-11.25; 11. Meier, Shania, Lincoln, 30-7; 12. Bindert, Becca, Lincoln, 30-1.50; 12. Cornemann, Kami, Yankton, 30-1.50; 14. Jasper, Lilli, Brandon Valley 29-7.25; 15. Westcott, Ashley, Brandon Valley 28-10.50; 16. Nimick, Kelsey, Brandon Valley 28-6.50; 17. Wilson, Tess, O’Gorman 27-7; 18. Pierson, Nicole, Harrisburg, 25-10.25.

TRIPLE JUMP: 1. Tingle, Tiara, Brandon Valley 34-6; 2. Stewart, Emma, Yankton, 34-1; 3. Heier, Ryley, Lincoln, 33-9.50; 4. Geddes, Alex, Lincoln, 33-5.75; 5. Quinlivan, Sarah, Lincoln, 33-3.50; 6. Kliewer, Peyton, Lincoln, 32-9; 7. Zajicek, Elsie, Brandon Valley 32-2.75; 8. Richardson, Bre, Washington 31-11; 9. VanBockern, Emily, Washington 31-10.25; 10. Bisgard, Sophie, Yankton, 31-10; 11. Hale, Lindsey, Yankton, 31-7.25; 12. Weidler, Alyssa, O’Gorman, 31-0; 13. Visker, Jade, Washington 30-10.25

BOYS’ DIVISION

100: 1. Belhaj, Adam, Lincoln, 10.80; 2. Christion, Taryn, Roosevelt, J10.80; 3. Quintnillia, Caden, Lincoln, 11.20; 4. Arntz, Dylan, Lincoln, 11.40; 5. Makwinja, Dodi, O’Gorman J11.40; 6. Benton, Rasheed, Washington 11.50; 7. Sternhagen, Ryan, Yankton, J11.50; 8. Miedema, Kane, Washington J11.50; 9. Large, Braxton, Lincoln, J11.50; 10. Brenner, Derek, Yankton, 11.70; 10. Zafft, Conner, Washington 11.70; 12. Winters, Justin, Harrisburg, 11.80; 12. Deelstra, Wyatt, Harrisburg, 11.80; 14. Bren, Jack, Washington 11.90; 14. Frantzen, Riley, Brandon Valley 11.90; 16. Meyer, Brady, Roosevelt, 12.00; 16. Waddell, Mitch, Washington 12.00; 18. Klemisch, Adam, Roosevelt, 12.20; 18. Cross, Tim, Yankton, 12.20; 20. Edwards, Tre, Roosevelt, 12.40; 21. Sorenson, Bradey, Yankton, 12.60; 22. Boots, Syd, Yankton, 12.80.

200: 1. Holmes, Cam, Brandon Valley 22.00; 2. Immeker, Ryan, Brandon Valley 22.10; 3. Paul, Paul, Harrisburg, 22.80; 4. Arntz, Dylan, Lincoln, 23.00; 5. Rose, Lee, Yankton, 23.20; 6. Sharpe, Chris, O’Gorman 23.30; 7. Toenah, Max, Roosevelt, 23.50; 8. VanMeter, Brandon, Washington 23.60; 9. Winters, Justin, Harrisburg, 23.70; 10. Zafft, Conner, Washington 23.80; 10. Schulte, Tanner, O’Gorman 23.80; 12. Reinschmidt, Drew, Brandon Valley 24.10; 12. Bren, Jack, Washington 24.10; 14. Guzman, Peter, Roosevelt, 24.20; 15. Garrow, AJ, Brandon Valley 24.50; 16. Meyer, Brady, Roosevelt, 24.70; 16. Reindl, Keaton, Brandon Valley 24.70; 18. Fitzgerald, Matt, Yankton, 24.90; 19. Fitzsimmons, Chayden, Washington 25.20; 20. Deelstra, Wyatt, Harrisburg, 25.30; 20. Klemisch, Adam, Roosevelt, 25.30.

400: 1. Paul, Paul, Harrisburg, 49.80; 2. Sharpe, Chris, O’Gorman 50.50; 3. Bindert, Isaac, Lincoln, 51.50; 4. Westendorf, Ryan, O’Gorman 52.60; 5. Weber, Ethan, Lincoln, 53.00; 6. Hess, Kyle, Roosevelt, 53.30; 7. Knobloch, Preston, O’Gorman 53.80; 8. Hanlon, Kory, Roosevelt, 53.90; 9. Moore, Andrew, Lincoln, 54.30; 10. Reindl, Keaton, Brandon Valley 54.80; 11. Hurly, Keith, Lincoln, 54.90; 11. Degross, Leviathan, Lincoln, 54.90; 13. Goetz, Rob, Washington 55.20; 14. Chambers, Connor, Yankton, 55.70; 15. Haug, Alex, Brandon Valley 56.50; 16. Megard, Lincoln, Yankton, 56.60; 17. Dannenbring, Gabe, Yankton, 57.20; 18. Edwards, Tre, Roosevelt, 57.60; 19. Meyer, Weston, Brandon Valley 57.70; 20. Dannenbring, John, Yankton, 58.70.

800: 1. Bump, Free, Lincoln, 1:58.50; 2. Knobloch, Ethan, O’Gorman 1:58.60; 3. Hanna, Jakob, Brandon Valley 2:00.30; 4. Deetz, Brett, Harrisburg, 2:02.10; 5. Balmaceda, Rodrigo, O’Gorman 2:02.80; 6. Armstrong, Daniel, Roosevelt, 2:03.50; 7. Johnson, Davis, Roosevelt, 2:03.70; 8. Urtusuastegui, Jesus, Roosevelt, 2:04.50; 9. Presler, Adam, Brandon Valley 2:04.70; 10. Schmidt, Joseph, O’Gorman 2:06.00; 11. Stellingwerf, Deitrich, Washington 2:07.80; 12. Rafferty, Jared, Yankton, 2:08.10; 13. Bollweg, Cody, Harrisburg, 2:09.10; 14. Savey, Blake, Yankton, 2:10.30; 15. Peters, Ryan, Roosevelt, 2:13.10; 16. Bollweg, Connor, Harrisburg, 2:18.10; 17. Hillmer, Rowdy, Harrisburg, 2:29.10.

1600: 1. Schroeder, Nathan, Lincoln, 4:28.10; 2. Lindner, Tiegen, O’Gorman 4:28.20; 3. Hegland, Jacob, Brandon Valley 4:30.50; 4. Cowman, Brice, Yankton, 4:31.10; 5. Bump, Free, Lincoln, 4:35.10; 6. Iverson, Isaac, Roosevelt, 4:36.70; 7. Rasmussen, Anders, Lincoln, 4:36.80; 8. Grode, Justin, Yankton, 4:38.20; 9. Kray, Alec, Washington 4:42.50; 10. Iverson, Seth, Roosevelt, 4:46.00; 11. Olson, Ryan, Yankton, 4:46.80; 12. Selken, Mitchell, Brandon Valley 4:47.40; 13. Barkley, Carter, Lincoln, 4:47.70; 14. Johnson, Wil, Harrisburg, 4:49.50; 15. Edwards, Cole, O’Gorman 4:49.80; 16. Oluak, Alipo, Washington 4:51.30; 17. Klitzke, Henry, Lincoln, 4:58.20; 18. Auch, Alexander, Harrisburg, 4:59.40; 19. Chesley, Blake, Roosevelt, 5:03.80; 20. Rodriquez, Hugo, Washington 5:11.00; 21. Rovang, Nick, Washington 5:12.20; 22. Suhr, Taylor, Harrisburg, 5:13.50; 23. Stafford, Nathan, Roosevelt, 5:15.40.

3200: 1. Lauer, Will, Lincoln, 9:05.50; 2. Peters, Gabe, Lincoln, 10:01.10; 3. Loudon, Dale, Lincoln, 10:09.80; 4. Zamora, Greyson, Harrisburg, 10:16.20; 5. Selzler, Dreux, Lincoln, 10:18.80; 6. Dobson, Tyler, Lincoln, 10:26.00; 7. Swenson, Logan, Washington 10:28.60; 8. Petiz, Andrew, Yankton, 10:36.30; 9. Dutson, Cody, Brandon Valley 10:41.10; 10. Severson, Austin, Washington 10:48.20; 11. Nelson, Lukas, Roosevelt, 10:53.30; 12. Wilde, Max, Brandon Valley 11:04.10; 13. Brown, Cole, Roosevelt, 11:12.80; 14. Hein, Thane, Roosevelt, 11:20.00; 15. Knoblieh, Cole, Washington 11:56.60.

110 HURDLES: 1. Stephenson, Charlie, Yankton, 15.80; 2. Freese, Zac, Washington J15.80; 3. Breck, AJ, Washington 16.00; 4. Mastick, Daniel, Harrisburg, 16.40; 5. Sommervold, Gunnar, O’Gorman J16.40; 6. Shota, Oshimo, Lincoln, 16.90; 7. Wagner, Matt, Lincoln, 17.00; 8. Rollag, Austin, Brandon Valley 17.10; 8. Roach, Dalton, Lincoln, 17.10; 10. Hooker, Max, Lincoln, 17.50; 11. Grage, Spencer, Brandon Valley 17.60; 12. Pohlmann, Matt, Harrisburg, 18.10; 13. Haggar, Robert, Brandon Valley 19.00; 13. House, James, Brandon Valley 19.00; 15. Blok, Isaiah, Brandon Valley 20.10; 16. Tuttle, Sam, Harrisburg, 20.30.

300 HURDLES: 1. Marlette, Dan, Washington 39.40; 2. Stephenson, Charlie, Yankton, 41.30; 3. Freese, Zac, Washington J41.30; 4. Waddell, Tanner, Washington 41.60; 5. Fritsch, Luke, O’Gorman 42.20; 6. Shota, Oshimo, Lincoln, 42.70; 7. Sommervold, Gunnar, O’Gorman 43.00; 8. Jaimes, Salvador, Roosevelt, 43.30; 9. Roach, Dalton, Lincoln, 44.20; 9. Hooker, Max, Lincoln, 44.20; 11. Mastick, Daniel, Harrisburg, 44.30; 12. Wagner, Matt, Lincoln, 44.40; 13. Cross, Tim, Yankton, 44.50; 14. House, James, Brandon Valley 44.90; 15. Cain, Elliot, Harrisburg, 45.60; 16. Blok, Isaiah, Brandon Valley 47.10; 17. Haggar, Robert, Brandon Valley 47.80; 18. Pohlmann, Matt, Harrisburg, 48.70; 19. Pio, Jimmy, O’Gorman 48.80; 19. Iossi, Logan, O’Gorman 48.80.

400 RELAY: 1. Roosevelt 43.00; 2. Brandon Valley 43.40; 3. Washington 43.80; 4. Lincoln 44.00; 5. Harrisburg 44.10; 5. Yankton 44.10; 7. O’Gorman 46.00; 8. Yankton ‘B’ 48.10.

800 RELAY: 1. Washington 1:29.70; 2. Harrisburg ‘B’ 1:32.60; 3. Roosevelt 1:33.70

1600 RELAY: 1. Lincoln 3:21.30; 2. Roosevelt 3:25.20; 3. Washington 3:25.70; 4. Brandon Valley 3:30.80; 5. O’Gorman 3:41.00; 6. Harrisburg 3:48.90.

3200 RELAY: 1. Roosevelt 8:09.50.

MEDLEY RELAY: 1. Harrisburg 4:07.30.

DISCUS: 1. Lembcke, Jack, Roosevelt, 193-7; 2. Rose, William, Lincoln, 159-8; 3. Schmidt, Grant, Roosevelt, 147-10; 4. Jones, OJ, Lincoln, 144-7; 5. Hora, Kirby, Roosevelt, 139-8; 6. Batt, Andrew, Roosevelt, 134-11; 7. Oddy, Alex, Brandon Valley 134-6; 8. Hanson, Sam, Harrisburg, 133-1; 9. Kirsch, Tony, O’Gorman 131-0; 10. McKee, Steven, Yankton, 126-10; 11. Druse, Austin, Lincoln, 125-10; 12. Raab, Nick, Yankton, 125-1; 13. Holmes, Andy, Brandon Valley 124-2; 14. Greeneway, Evan, Yankton, 120-4; 15. Kruetzfeldt, Derrick, Harrisburg, 116-8; 16. Meyer, Weston, Brandon Valley 115-2; 17. Meyers, Justin, Yankton, 106-0; 18. Christie, Bryce, Brandon Vall, 105-9; 19. Pulse, Austin, Brandon Valley 104-10; 20. Strand, Sawyer, Harrisburg, 96-9.

HIGH JUMP: 1. Mulbah, David, Roosevelt, 6-7; 1. Hejna, JJ, Yankton, 6-7; 3. Grage, Spencer, Brandon Valley 5-11; 4. Albousafi, Jamal, Roosevelt, 5-10; 5. Schriever, Bailey, Harrisburg, J5-10; 6. Meyers, Nickel, Lincoln, 5-9; 7. Schulte, Tanner, O’Gorman J5-9; 8. Hale, Brady, Yankton, 5-7; 8. Erickson, Conner, Harrisburg, 5-7; 8. Fitzgerald, Matt, Yankton, 5-7; 8. Fleck, Jacob, O’Gorman 5-7; 8. Nealy, Dominic, Brandon Valley 5-7; 13. Hofer, James, Yankton, 5-5; 13. Hill, Kyle, Harrisburg, 5-5; 13. Day, Nathan, Washington 5-5; 13. Geu, Deng, Washington 5-5

LONG JUMP: 1. Christensen, Hunter, Harrisburg, 20-10; 2. Christion, Taryn, Roosevelt, 20-7; 3. Rose, Lee, Yankton, 20-2; 4. Fritsch, Luke, O’Gorman J20-2; 5. Atwood, Austin, Roosevelt, J20-2; 6. Hale, Brady, Yankton, 20-0.50; 7. Schriever, Bailey, Harrisburg, 19-1; 8. Grode, Chase, Brandon Valley 19-0.50; 9. Hejna, JJ, Yankton, 19-0; 10. Erickson, Conner, Harrisburg, 18-11; 11. Horst, Micheal, Brandon Valley 18-7; 12. Nealy, Dominic, Brandon Valley 18-5; 13. Looby, Eric, Lincoln, 18-4.50; 14. Toenah, Max, Roosevelt, 18-3.50; 14. Smith, Ty, Washington 18-3.50; 16. Reinschmidt, Drew, Brandon Valley 18-1.50; 17. Pio, Jimmy, O’Gorman 17-4; 18. Roach, Dalton, Lincoln, 16-10.50; 19. Bauer, Boston, O’Gorman 16-10.

POLE VAULT: 1. Branick, Brendan, O’Gorman 14-0; 2. Oddy, Alex, Brandon Valley 13-3; 3. Hofer, James, Yankton, J13-3; 4. Christensen, Cole, Brandon Valley 12-9; 5. Skillingstad, Casey, Yankton, 12-3; 6. Whitlock, Nate, Lincoln, J12-3; 7. LaFave, Nick, Yankton, 11-9; 7. Roemeling, Austin, Lincoln, 11-9; 9. Schneider, Zach, Roosevelt, 10-9; 9. Frantzen, Riley, Brandon Valley 10-9; 11. Nelson, Mason, Lincoln, 10-3; 11. Zea, Jacob, Lincoln, 10-3; 11. Staudenmier, Nick, O’Gorman 10-3

SHOT PUT: 1. Lembcke, Jack, Roosevelt, 60-4.25; 2. Schmidt, Grant, Roosevelt, 48-7.75; 3. Hora, Kirby, Roosevelt, 48-5.75; 4. McKee, Steven, Yankton, 47-1.50; 5. Rose, William, Lincoln, 45-6; 6. Haushild, Austin, Lincoln, 43-7; 7. VanVeldhuizen, Mike, Lincoln, 43-6; 8. Greeneway, Evan, Yankton, 43-0; 9. Holmes, Andy, Brandon Valley 41-6; 10. Druse, Austin, Lincoln, 41-5; 11. Kirsch, Tony, O’Gorman 41-3.25; 12. Meyers, Justin, Yankton, 41-0; 13. Raab, Nick, Yankton, 40-4; 14. Batt, Andrew, Roosevelt, 39-5; 15. Christie, Bryce, Brandon Valley 38-8.75; 16. Walters, Cole, Harrisburg, 36-11.75; 17. Strand, Sawyer, Harrisburg, 36-7; 18. Kruetzfeldt, Derrick, Harrisburg, 35-9.50; 19. Nelson, Tyler, Brandon Valley 35-0.25

TRIPLE JUMP: 1. Hejna, JJ, Yankton, 42-9.25; 2. Hale, Brady, Yankton, 41-10; 3. Fleck, Jacob, O’Gorman 40-3.50; 4. Fitzgerald, Matt, Yankton, 38-7.25; 5. Pio, Jimmy, O’Gorman 37-9.75; 6. Hart, Keone, Lincoln, 37-7.25; 7. Meyers, Nickel, Lincoln, 37-5.75; 8. Weber, Ethan, Lincoln, 36-2; 9. Bauer, Boston, O’Gorman 35-1.50

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.