VOLLEYBALL

NATIONAL INVITATIONAL VOLLEYBALL CHAMPIONSHIP

NOTE: Times listed in Central

Championship

Match Played Dec. 16-18

Georgia Tech (25-8) at South Dakota (31-2), 7 p.m.

BASKETBALL

TUESDAY’S S.D. BOYS

Baltic 62, Parker 61

Brandon Valley 54, Sioux Falls Lincoln 45

Britton-Hecla 51, Wilmot 47

Canton 56, Garretson 47

Chadron, Neb. 53, Hot Springs 15

Corsica/Stickney 78, Avon 38

Dell Rapids St. Mary 56, Mitchell Christian 26

Faulkton 70, Sunshine Bible Academy 45

Gregory 75, Chamberlain 72

Herreid/Selby Area 57, Timber Lake 40

Howard 58, Chester 30

Ipswich 62, North Central, Neb. 36

Leola/Frederick 53, Langford 46, OT

Lyman 62, Sully Buttes 61

Madison 59, Tri-Valley 57

Oldham-Ramona/Rutland 58, Alcester-Hudson 42

Parkston 72, Tripp-Delmont/Armour 46

Tea Area 60, Flandreau 31

Wagner 62, Irene-Wakonda 55

West Central 75, Mt. Vernon/Plankinton 43

Wolsey-Wessington 65, Lake Preston 49

TUESDAY’S S.D. GIRLS

Alcester-Hudson 53, Oldham-Ramona/Rutland 45

Baltic 42, Parker 30

Belle Fourche 42, Sturgis Brown 30

Beresford 60, Dakota Valley 53

Bison 35, Faith 33

Chadron, Neb. 54, Hot Springs 13

Clark/Willow Lake 63, Waverly-South Shore 60

Dell Rapids St. Mary 59, Mitchell Christian 54

Deubrook 45, Deuel 39

Douglas 58, Rapid City Christian 57

Faulkton 77, Sunshine Bible Academy 13

Garretson 62, Canton 29

Harrisburg 67, Brookings 36

Howard 55, Chester 32

Huron 54, Pierre 52

Ipswich 45, North Central 43

Irene-Wakonda 51, Wagner 48

Kadoka Area 62, Jones County 46

Kimball/White Lake 45, Platte-Geddes 41

Lead-Deadwood 52, Newell 33

Lemmon 47, Dupree 44

Lyman 43, Sully Buttes 41

Madison 59, Tri-Valley 57

McCook Central/Montrose 57, Freeman 37

Miller 71, Potter County 39

Parkston 46, Tripp-Delmont/Armour 25

Sanborn Central/Woonsocket 40, Hitchcock-Tulare 36

Sioux Falls Christian 42, Dell Rapids 36

Sioux Falls Washington 68, Sioux Falls Lincoln 52

Tea Area 61, Flandreau 55

Viborg-Hurley 54, Bridgewater-Emery 52

Waubay/Summit 54, Groton Area 31

Wausa, Neb. 40, Gayville-Volin 37

Wessington Springs 36, Iroquois 25

West Central 57, Mt. Vernon/Plankinton 39

Wilmot 46, Britton-Hecla 29

Wolsey-Wessington 62, Lake Preston 36

TUESDAY’S NEB. BOYS

Allen 35, Hartington-Newcastle 31

Alma 65, Southwest 34

Anselmo-Merna 65, Overton 51

Ansley-Litchfield 63, Twin Loup 21

Ashland-Greenwood 66, Conestoga 44

Boys Town 65, Douglas County West 53

Bruning-Davenport/Shickley 56, Sutton 50

Centennial 46, Fairbury 33

Centura 65, Central Valley 56

Chadron 53, Hot Springs, S.D. 15

Doniphan-Trumbull 71, Deshler 48

Dorchester 45, Harvard 36

Dundy County-Stratton 84, Rawlins County, Kan. 40

Exeter/Milligan 48, Friend 44

Falls City 47, St. Joseph Le Blond, Mo. 46

Fort Calhoun 47, Plattsmouth 42

Freeman 76, Humboldt/Table Rock-Steinauer 37

Fullerton 71, Riverside 49

Gibbon 53, Silver Lake 28

Gordon/Rushville 69, Hyannis 43

Gretna 44, Omaha Benson 32

Hartington Cedar Catholic 70, Crofton 31

Hastings St. Cecilia 36, Ord 30

Hemingford 62, Hay Springs 42

Hi-Line 62, Bertrand 59

Homer 58, Wynot 37

Howells/Dodge 54, West Point-Beemer 41

Johnson County Central 66, Palmyra 59

Johnson-Brock 43, Diller-Odell 32

Kearney Catholic 66, Ravenna 42

Laurel-Concord/Coleridge 67, Ponca 42

Lincoln Christian 58, Seward 30

Logan View-Scribner-Snyder 46, Columbus Lakeview 41

Madison 77, Plainview 48

Malcolm 58, Elmwood-Murdock 53

McCool Junction 66, Heartland Lutheran 14

Nebraska City 61, Syracuse 49

Nebraska Lutheran 45, Giltner 31

North Bend Central 56, Stanton 29

Omaha Brownell-Talbot 59, Arlington 49

Omaha Concordia 60, Columbus Scotus 45

Omaha Skutt Catholic 72, South Sioux City 30

Palmer 64, Spalding Academy 48

Pierce 42, O’Neill 36

St. Mary’s 55, Neligh-Oakdale 42

Sterling 45, Meridian 28

Valentine 73, Ainsworth 70

Wakefield 62, Randolph 56

Walthill 67, Emerson-Hubbard 44

Wilcox-Hildreth 56, Red Cloud 26

Winside 37, St. Edward 29

Yutan 76, Weeping Water 21

TUESDAY’S NEB. GIRLS

Ainsworth 36, Valentine 32

Alma 46, Southwest 32

Aquinas 63, Bishop Neumann 49

Archbishop Bergan 43, Omaha Roncalli 34

Arlington 55, Conestoga 25

Beatrice 66, Omaha Duchesne Academy 29

Bertrand 59, Hi-Line 52

Blair 48, Schuyler 18

Bruning-Davenport/Shickley 56, Sutton 50

Centura 45, Central Valley 24

Chadron 54, Hot Springs, S.D. 13

Columbus Lakeview 53, Logan View-Scribner-Snyder 38

Dorchester 35, Harvard 26

Douglas County West 54, Boys Town 32

Dundy County-Stratton 65, Rawlins County, Kan. 61

Elkhorn Valley 63, Elgin Public/Pope John 46

Exeter/Milligan 53, Friend 6

Fillmore Central 57, Thayer Central 38

Freeman 50, Humboldt/Table Rock-Steinauer 21

Fullerton 60, Riverside 21

Gordon/Rushville 60, Hyannis 20

Grand Island Central Catholic 44, Blue Hill 27

Hampton 46, Elba 36

Hastings St. Cecilia 60, Ord 31

Heartland 42, Shelby/Rising City 26

Hemingford 50, Hay Springs 33

Johnson County Central 59, Palmyra 49

Kearney Catholic 55, Ravenna 22

Lincoln Christian 45, Seward 41

Madison 28, Plainview 16

Malcolm 51, Elmwood-Murdock 42

Maywood-Hayes Center 60, Sandhills Valley 36

McCool Junction 27, Heartland Lutheran 26

Milford 64, Ashland-Greenwood 44

Minden 58, Central City 53

Nebraska Christian 37, High Plains Community 30

Neligh-Oakdale 57, St. Mary’s 36

North Bend Central 50, Stanton 16

O’Neill 59, Pierce 53

Ogallala 51, North Platte St. Patrick’s 34

Omaha Benson 54, Gretna 52

Overton 53, Anselmo-Merna 51

Palmer 59, Spalding Academy 22

Ponca 61, Laurel-Concord/Coleridge 29

Ralston 51, Lexington 49

Scottsbluff 72, Gering 36

Silver Lake 46, Gibbon 30

South Loup 51, Sumner-Eddyville-Miller 23

South Sioux City 49, Omaha Skutt Catholic 37

St. Paul 60, Tri County 22

Sterling 45, Meridian 40

Summerland 41, Stuart 33

Superior 42, Hibbing, Minn. 41

Syracuse 55, Nebraska City 18

Twin Loup 30, Ansley-Litchfield 26

Wahoo 42, Louisville 41

Wakefield-Allen 70, Randolph 45

Wausa 40, Gayville-Volin, S.D. 37

Weeping Water 48, Yutan 29

West Point-Beemer 40, Howells/Dodge 34

Wynot 46, Homer 32

USA Today Women’s Top 25

The top 25 teams in the USA Today women’s college basketball poll, with first-place votes in parentheses, records through Dec. 16, points based on 25 points for a first-place vote through one point for a 25th-place vote and last week’s ranking:

Record Pts Pvs

1. Stanford (27) 9-0 769 1

2. Connecticut (3) 9-0 737 2

3. Oregon 9-1 706 3

4. Oregon State (1) 9-0 687 4

5. Baylor 8-1 640 5

6. South Carolina 10-1 613 6

7. Louisville 10-1 605 7

8. Florida State 10-0 550 8

9. North Carolina St. 10-0 524 9

10. UCLA 9-0 489 10

11. Maryland 8-2 417 12

12. Texas A&M 9-1 409 13

13. Kentucky 10-1 404 11

14. Indiana 10-1 367 15

15. Mississippi State 9-2 360 14

16. DePaul 9-2 299 16

17. Missouri State 9-1 274 18

18. Gonzaga 9-1 272 17

19. Arizona 10-0 221 19

20. Arkansas 10-1 172 20

21. South Dakota 11-1 142 21

22. Michigan 9-1 120 22

23. Michigan State 7-2 85 23

24. Tennessee 8-1 68 24

25. West Virginia 7-1 58 25

Others Receiving Votes: Florida Gulf Coast 33; Princeton 16; Minnesota 13; Arizona State 7; Northwestern 5; TCU 3; Georgia Tech 3; Creighton 3; LSU 2; South Florida 1; Marquette 1.

Football

AP FCS All-America Team

The 2019 Associated Press FCS All-America team presented by Regions Bank.

FIRST TEAM

OFFENSE

Quarterback — Case Cookus, senior, Northern Arizona.

Running backs — Pete Guerriero, junior, Monmouth; James Robinson, senior, Illinois State.

Offensive linemen — Drew Himmelman, junior, Illinois State; Dillon Radunz, junior, North Dakota State; Blake Jeresaty, junior, Wofford; Spencer Blackburn, senior, Eastern Washington; PJ Burkhalter, junior, Nicholls.

Tight end — Adam Trautman, senior, Dayton.

Wide receivers — Juwan Green, senior, Albany; Cade Johnson, junior, South Dakota State.

All-purpose player — Chris Rowland, senior, Tennessee State.

Kicker — Luis Aguilar, junior, Northern Arizona.

DEFENSE

Linemen — Derrek Tuszka, senior, North Dakota State; Ron’Dell Carter, senior, James Madison; Sully Laiche, senior, Nicholls State; Aaron Patrick, senior, Eastern Kentucky.

Linebackers — Dante Olson, senior, Montana; Willie Eubanks III, junior, The Citadel; Zach Hall, senior, Southeast Missouri State.

Secondary — Kordell Jackson, junior, Austin Peay; Brandon Easterling, junior, Dayton; Greg Liggs Jr., senior, Elon; Anthony Adams, sophomore, Portland State.

Punter — Alex Pechin, senior, Bucknell.

SECOND TEAM

OFFENSE

Quarterback — Trey Lance, redshirt freshman, North Dakota State.

Running backs — Alex Ramsey, junior, VMI; Jah-Maine Martin, junior, North Carolina A&T.

Offensive linemen — Liam Fornadel, junior, James Madison; Marcus Pettiford, senior, North Carolina A&T; Kyle Murphy, senior, Rhode Island; Kyle Anderton, senior, Austin Peay; Zack Johnson, senior, North Dakota State.

Tight end — Charlie Taumoepeau, ,senior Portland State. Wide receivers — Aaron Parker, senior, Rhode Island; DeAngelo Wilson, junior, Austin Peay.

All-purpose player — Earnest Edwards, senior, Maine.

Kicker — Grayson Atkins, junior, Furman.

DEFENSE

Linemen — John Daka, senior, James Madison; Bryce Sterk, senior, Montana State; Elerson Smith, junior, Northern Iowa; Eli Mencer, ,senior Albany.

Linebackers — Bryson Armstrong, junior, Kennesaw State; Christian Rozeboom, senior, South Dakota State; Dimitri Holloway, senior, James Madison.

Secondary — Artevius Smith, senior, East Tennessee State; Jeremy Chinn, senior, Southern Illinois; Joseph McWilliams, senior, Grambling State; Isiah Swann, senior, Dartmouth.

Punter — Matt McRobert, junior, Sam Houston State.

THIRD TEAM

OFFENSE

Quarterback — Kevin Thomson, junior, Sacramento State. Running backs — Julius Chestnut, sophomore, Sacred Heart; Pierre Strong, sophomore, South Dakota State.

Offensive linemen — Zach Larsen, senior, Southern Utah; Alex Taylor, senior, South Carolina State; AJ Farris, senior, Monmouth; Deiter Eislen, senior, Yale; Mitch Brott, senior, Montana State.

Tight end — Dalton Kincaid, sophomore, San Diego.

Wide receivers — Samori Toure, junior, Montana; Jeff Cotton, senior, Idaho.

All-purpose player — Troy Andersen, junior, Montana State.

Kicker — Ethan Ratke, junior, James Madison.

DEFENSE

Linemen — George Obinna, senior, Sacramento State; Mason Bennett, senior, North Dakota; Nick Salley, senior, Charleston Southern; Nick Wheeler, senior, Colgate.

Linebackers — Keith Woetzel, senior, Lehigh; Jabril Cox, junior, North Dakota State; Cam Gill, senior, Wagner.

Secondary — Adam Smith, senior, James Madison; Omar Brown, freshman, Northern Iowa; Luther Kirk, senior, Illinois State; Fernando Jordan, sophomore, Southeastern Louisiana.

Punter — Chris Faddoul, junior, Florida A&M.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.